Czy pyszne ciasto czekoladowe może nas uszczęśliwić?

Czy pyszne ciasto czekoladowe może nas uszczęśliwić? Czy lody mogą sprawić, że chce nam się płakać? Uważa się, że cukier ma zdolność uszczęśliwiania ludzi. Czy uważasz, że to prawda? Znamy prawdę o związku między cukrem a szczęściem.

Cukier i szczęście – czy cukier to rzeczywiście klucz do lepszego samopoczucia?

Jeśli kiedy jesteś smutny odczuwasz chęć zjedzenia czekolady, ciastek lub czegokolwiek, co zawiera sporą dawkę cukru, jest to normalne i ma bardzo proste wytłumaczenie. Pokarmy te zwiększają poziom serotoniny, dopaminy i adrenaliny w mózgu. Serotonina jest produkowana przez organizm z aminokwasu zwanego tryptofanem, który jest kluczem do naszego szczęścia. Dlatego to nie cukier czyni nas szczęśliwymi, ale tryptofan zawarty w tych słodkich produktach i obecny w wielu innych pokarmach.

Spożywanie cukru bez umiaru, bo jest nam smutno, nie jest zbyt korzystne dla naszego organizmu. Istnieje wiele pokarmów, które zawierają tryptofan, takich jak soczewica, pszenica, pistacje czy truskawki, które miałyby taki sam wpływ na nasz mózg i nie zaszkodziłyby naszemu zdrowiu tak bardzo. Ale oczywiście… Bycie smutnym i zjedzenie porządnego talerza soczewicy nie jest zbyt motywujące, prawda? Można jeść słodycze, ale z umiarem i bez nadużywania. Możesz nadrobić to później dzięki dobrym nawykom sportowym, które sprawią, że poczujesz się szczęśliwszy i zachowasz zdrowie.

Jaki wpływ ma cukier na nasz organizm?

Powoduje gwałtowny wzrost adrenaliny. Nie służy to relaksowi, a wręcz przeciwnie.
Może powodować niepokój. Jeśli masz do czynienia ze stresem lub depresją, cukier może je nasilić.
U dzieci może powodować drażliwość i brak koncentracji.
Cukier jest uzależniający. Uzależnienie od cukru może prowadzić do innych uzależnień, np. od alkoholu. Napoje te zawierają również cukry.
Może powodować przedwczesne starzenie się.
Zwiększa to szanse na wystąpienie niektórych bardzo poważnych chorób, takich jak rak.

Jak być szczęśliwszym bez cukru?

Teraz, gdy już wiemy jak cukier nas uszczęśliwia i jakie są jego skutki, czy chcesz wiedzieć jak osiągnąć to szczęście w zdrowy sposób?

Regularnie uprawiaj sport lub ćwicz.
Spędzaj czas z przyjaciółmi.
Spędzaj czas z rodziną.
Jedz zdrowo. Zastosuj zrównoważoną dietę bogatą w tryptofan, błonnik, kwas foliowy, omega 3 i witaminę B. Jakie produkty zawierają to wszystko? Banany, płatki owsiane, awokado, szpinak, rośliny strączkowe, sałata, jabłka, łosoś, tuńczyk, orzechy i jajka.

A raz na jakiś czas słodki poczęstunek też jest zawsze dobry!

Czy ty też myślałeś, że istnieje związek między cukrem a szczęściem? Łatwo jest dojść do takich wniosków, przecież nawet w kulturze popularnej, na przykład w filmach często można zobaczyć przygnębionych bohaterów, którzy z niepokojem szukają w lodówce kubełka lodów lub czekoladek, które pomogą im pozbyć się gorzkiego smaku, jaki zostawiło im życie. Teraz na szczęście wiesz, że to nie jest taki dobry pomysł, aby to zrobić.