Dlaczego napoje gazowane są tak niezdrowe

Wśród przyczyn otyłości najczęściej wymienia się spożywanie zbyt dużej ilości tłustych potraw, słodyczy i brak ruchu. Nieco rzadziej przyczyn pokaźnej tuszy upatruje się w skłonnościach genetycznych, nieregularnym odżywianiu czy stosowaniu zbyt dużej ilości soli.

Picie gazowanych napoi

Medycyna przestrzega jednak przed innym, niezwykle groźnym dla zdrowia i sylwetki czynnikiem – spożywaniu słodzonych napojów gazowanych. Spożywanie dużej ilości tzw. „kolorowych napojów” – owocowych, coli, oranżad czy napojów energetyzujących – jest niebezpieczne dla zdrowia ze względu na bardzo wysoką zawartość cukru tudzież sztucznych słodzików. Często powodują one problemy żołądkowe i zaburzenia pracy jelit – poczytaj na wzdecia.pl. Zawartość cukru w butelce napoju gazowanego jest nieraz procentowo wyższa niż w ciastkach czy cukierkach oraz znacznie wyższa niż w sokach owocowych (chociaż soki ze sklepów również nie mogą zostać zaliczone do napojów niskokalorycznych).

Nie tylko otyłość

Poza otyłością, picie dużej ilości napojów gazowanych może więc prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia oraz zaburzeń pracy wątroby – zwłaszcza, jeśli jest połączone z mało aktywnym trybem życia. Warto pamiętać, że napoje słodzone zawierają ponadto inne szkodliwe dla zdrowia składniki – barwniki, konserwanty i różnego rodzaju dodatki smakowe. Ponadto, energy drinki czy cola zawierają kofeinę, która w zbyt dużej ilości, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, może przyczyniać się do zaburzeń rozwoju, bólów głowy a w skrajnych przypadkach nawet zawału serca. Jak więc widać, napoje gazowane z dużą ilością cukru są bardzo szkodliwe dla zdrowia i przyczyniają się do nadwagi. Warto o tym pamiętać podczas wybierania napojów w sklepie.