Ile lodów spożywa się na świecie?

Czy w XXI wieku jest ktoś, kto nie lubi lodów? Prawdopodobnie tak i jest to zupełnie normalne z różnych powodów. Jednak prawdą jest również to, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej konsumowanych i popularnych deserów na świecie dzięki istniejącym smakom lodów.

Lody: pyszny zimny deser

Każdy, lub prawie każdy, z góry wie, czym są lody: mrożonką o miękkiej konsystencji i różnorodnych smakach. Ale co z ich historią i jak doszło do ich powstania?  Choć nie ma dokładnej daty określającej pochodzenie lodów, wiadomo, że po raz pierwszy przygotowano je w Chinach ponad 4 tysiące lat temu. Pierwsze wersje wykorzystywały ryż, przyprawy, kruszony lód, mleko i śmietanę.
Z czasem Chińczykom udało się udoskonalić technikę przygotowania, a także zaprojektować metodę transportu, dzięki czemu stała się ona znana w całym kraju. Jednak dopiero po przybyciu Marco Polo do azjatyckiego kraju w XIII wieku przepis ten rozprzestrzenił się na całą Europę i resztę świata.

Ile lodów spożywa się na świecie?

Według raportu International Dairy Products Association z 2018 roku lody są tak popularne, że do 2022 roku rynek lodów osiągnie wartość 89 miliardów dolarów.  W tym samym raporcie Nowa Zelandia pojawia się jako kraj o najwyższym spożyciu lodów na świecie, rejestrując około 28,4 litrów na mieszkańca rocznie. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone z konsumpcją na poziomie 20,8 litra na mieszkańca, a na trzecim miejscu jest Australia, z około 18 litrów na mieszkańca.  Wśród głównych eksporterów pierwsze miejsce zajmuje konglomerat kilku narodów, które odpowiadają za 44,5% rocznej produkcji. Francja zajmuje drugie miejsce, produkując około 13,3% światowych lodów.

Jakie są najlepiej sprzedające się smaki lodów?

Każdy ma swój ulubiony smak lodów z różnych powodów, ale które z nich ludzie lubią najbardziej, a raczej, które najlepiej się sprzedają?

Wanilia

Wanilia jest najczęściej spożywanym smakiem lodów, a co za tym idzie, najlepiej sprzedającym się smakiem lodów na świecie. Tylko w Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych, dwóch krajach o największym spożyciu lodów na świecie, jest on najbardziej pożądany przez ludzi. Mówi się, że lody waniliowe najlepiej smakują nad morzem. Poznaj 4 najlepsze lodziarnie nad polskim morzem.

Czekolada

Jako produkt cieszący się ogromną popularnością na całym świecie, czekolada i jej warianty stały się jednym z najpopularniejszych smaków. Wyróżnia się jego gorzka lub ciemna odmiana, która cieszy się dużym popytem w większości Europy.

Mięta

Może nie jest to Twój ulubiony smak, ale mieszkańcy USA uważają inaczej. Według różnych danych, ten smak jest drugim najczęściej poszukiwanym w USA.

Truskawka

Truskawka jest niezwykle popularnym smakiem w większości części świata ze względu na swoje charakterystyczne świeże i lekko kwaśne tony. Posiada również wiele różnych dodatków i składników, które wzbogacają jej smak.