Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Wybór prawdziwego naturalnego miodu nie jest wcale prosty, zwłaszcza jeśli do tej pory jedynym twoim kryterium wyboru w przypadku tego produktu była jego cena, która miała być po prostu jak najniższa. Musisz jednak wiedzieć, że za dwadzieścia złotych nie dostaniesz dobrego produktu. Prawdziwe miody naturalne zaczynają się teraz od ceny czterdziestu lub pięćdziesięciu złotych. Kupujesz je nie w supermarketach, a bezpośrednio u pszczelarzy. Płacisz za nie więcej, ale dzięki temu uzyskujesz ich znacznie wyższą jakość, która jest dostrzegalna już przy pierwszym kontakcie z prawdziwym dobrym miodem.

Informacje na temat miodu

Oczywiście prawdziwi znawcy tematu, specjalizujący się w miodach i innych wyrobach pszczelarskich, już na podstawie samego smaku czy wyglądu miodu są w stanie określić w przybliżeniu jego wiek, a także i zastosowaną na nim metodę produkcji czy nawet to, w jaki sposób i przez jak długi czas był on przechowywany. Dla ciebie jako amatora najważniejszy okaże się test smaku. Aby go wykonać, musisz po prostu skosztować wybranego miodu i wczuć się w wydzielane przez niego aromaty. Przy pierwszym zderzeniu z miodem naturalnym powinieneś poczuć jego wysoką słodycz, jak gdybyś spożył niemalże czysty cukier. Już po krótkiej chwili ten słodki smak powinien jednak zostać zneutralizowany. Z każdą kolejną chwilą ukażą ci się inne naturalne nuty. Smak będzie złożony i rozbudowany. Dopiero po krótkiej chwili można więc stwierdzić, jaki typ miodu aktualnie się spożywa.

Dlaczego warto stosować miód?

Miód na diecie to lepszy zastępca dla cukru, o ile tylko miód ten ma dobrą jakość i jest produkowany w sposób naturalny, bez użycia chemii i innych dodatków. Taki prawdziwy miód można użyć np. do wody z cytryną lub też do pysznych wafli z mlekiem. Aby móc ocenić jego prawdziwość, zwróć uwagę na jego smak, ale także i na to, jakie wrażenia zapewnia ci on podczas konsumpcji. Prawdziwy miód zawsze będzie delikatnie palić w gardle. Uczucie to nabiera maksymalnej intensywności w przypadku spożywania miodu gryczanego. Z kolei miód sztuczny tego wrażenia nie wywołuje i po tym właśnie często można go poznać.