Produkcja czekolady – schemat

Aby możliwe było stworzenie wysokiej jakości wyrobu, konieczne jest na pierwszym etapie produkcji zmieszanie ze sobą wszystkich niezbędnych składników odpowiedzialnych za wyjątkowy smak oraz pożądane właściwości organoleptyczne czekolady.

Obecnie w zadaniu tym pracownikom pomagają specjalistyczne miksery, które mogą zostać wykorzystane do mieszania i mielenia składników o różnym stopniu rozdrobnienia, niezależnie od ich stanu skupienia. Najchętniej stosowanymi przez producentów są urządzenia dwu- oraz pięciowalcowe, jako że gwarantują one największą wydajność oraz najbardziej satysfakcjonujący efekt miksowania.

Jeżeli jest to konieczne, wstępnie zmieszana baza czekolady może następnie trafić do specjalistycznego młyna walcowego, który to zadba o jednolitą konsystencję masy czekoladowej, jak również zapewni, że do produktu finalnego nie trafią zbyt duże grudki, które nie tylko mogłyby prezentować się nieestetycznie, ale również negatywnie wpłynąć na radość z konsumpcji.

Po takim przygotowaniu, masa trafia do konsz, których zadaniem jest stopniowe podgrzewanie mieszanki do wysokich temperatur i jej schładzanie, co pozwala na uzyskanie pożądanych właściwości organoleptycznych jak też plastycznych. Najnowocześniejsze urządzenia stosowane w tym celu gwarantują nie tylko bardzo wysoką wydajność i możliwość przetwarzania wielu ton masy czekoladowej na godzinę, ale także zapewniają przygotowanie produktu finalnego cechującego się dokładnie określonymi właściwościami i dzięki temu – wyróżniającego go na tle konkurencji.

Nie bez znaczenia pozostaje również wykorzystanie w procesie produkcyjnym tak zwanych temperówek, które to umożliwiają temperowanie czekolady oraz wyrobów czekoladopodobnych nawet przy niewielkim poziomie napełnienia dochodzącym do dziesięciu procent. Najwyższej jakości urządzenia omawianego typu są w stanie poddać obróbce od tysiąca do aż czterech tysięcy kilogramów produktu w ciągu godziny, co było wartościami nieosiągalnymi w fabrykach bazujących w znacznym stopniu na pracy rąk ludzkich, nie natomiast na automatyzacji.

Po zakończeniu opisywanego powyżej procesu produkcyjnego, czekolada jest następnie pakowania w dwóch etapach – wstępnym (flow pack)i uzupełniającym, co ma za zadanie ochronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wahań temperatur, jak też przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej prezencję na sklepowych półkach. Po opakowaniu i opatrzeniu odpowiednimi logotypami, pyszna oraz pożywna czekolada jest gotowa do sprzedaży i może trafić do konsumentów poszukujących wyjątkowych, wykwintnych smakołyków będących ucztą dla podniebienia!