Zdrowe odżywianie. Czy słodziki są wskazane?

cukier

W ostatnich latach słodziki stały się bardzo modne, ponieważ doskonale zastępują cukier i mają o wiele mniej kalorii niż on, co pozwala walczyć z otyłością i nadwagą. Ludzie zastanawiają się jednak, czy te substancje słodzące są rzeczywiście korzystne dla zdrowia i czy można je włączyć do codziennej diety. Omówimy teraz bardziej szczegółowo różne rodzaje substancji słodzących i dowiemy się, czy są one rzeczywiście zdrowe dla organizmu.

Rodzaje substancji słodzących.

Obecnie istnieje wiele substancji słodzących, które można stosować do słodzenia żywności.

1. Naturalne substancje słodzące, takie jak sacharoza lub glukoza.
2. Odżywcze substancje słodzące, takie jak syrop glukozowy lub cukier inwertowany.
3. Intensywne substancje słodzące, takie jak sacharyna lub cyklaminian.
4. Poliole, takie jak sorbitol lub ksylitol.

Naturalne i odżywcze substancje słodzące dostarczają organizmowi energii. W przypadku polioli są one słabo wchłaniane w jelitach, dlatego są stosowane w niektórych produktach w celu zmniejszenia spożycia cukrów. Intensywne substancje słodzące są najczęściej stosowane w żywności, ponieważ dostarczają bardzo mało kalorii i doskonale sprawdzają się jako zamienniki cukru.

Wskazówki dotyczące stosowania substancji słodzących.

Substancje słodzące doskonale nadają się do leczenia problemów z nadwagą. Są one wysokokaloryczne, ale pomagają również kontrolować poziom cukru we krwi, dlatego są idealne dla osób cierpiących na cukrzycę. Jeśli podczas posiłków stosuje się słodziki, jedzenie ma znacznie mniej kalorii.

Niebezpieczeństwo związane ze słodzikami polega na tym, że przy codziennym.

W stosowaniu ich podniebienie staje się zbyt przyzwyczajone do słodkich produktów. Jeśli więc dana osoba nie ma pod ręką substancji słodzących, może wykazywać silny apetyt na pokarmy o wyższej zawartości cukru. Wśród wszystkich substancji słodzących jest jedna, która nie powinna być spożywana przez ludność. Tak jest w przypadku aspartamu, substancji słodzącej, która może być śmiertelna dla osób cierpiących na rzadką chorobę zwaną fenyloketonurią.

Na codzienne.pl znajdziesz jeszcze więcej znakomitych porad dietetycznych. Zapraszamy do czytanki!

Kilka mitów na temat substancji słodzących.

Substancje słodzące często budzą pewne kontrowersje wśród części społeczeństwa. Niektórzy ludzie błędnie uważają, że przyjmowanie substancji słodzących może spowodować w przyszłości zachorowanie na raka. Badania naukowe wykazują jednak, że nie ma ryzyka zachorowania na raka, jeśli słodziki są przyjmowane regularnie.

Innym mitem dotyczącym słodzików jest twierdzenie, że ich przyjmowanie powoduje uczucie głodu. Eksperci podkreślają jednak, że włączenie substancji słodzących do diety jest idealne dla zdrowego stylu życia.

Sukces stewii.

Stewia to roślina, która ma znacznie większą moc słodzenia niż cukier i nie dostarcza energii. W ostatnich latach stał się bardzo popularny i jest substancją słodzącą najczęściej spożywaną przez ludność. Swój sukces zawdzięcza temu, że nadaje wielu potrawom wspaniałą słodycz, a jednocześnie jest całkowicie bezkaloryczny. Władze europejskie rozważają wydanie zgody na stosowanie tego produktu w żywności i napojach, takich jak napoje bezalkoholowe, produkty mleczne, desery i lody.

Podsumowanie.

Jak można zauważyć, w dzisiejszej populacji coraz częściej stosuje się słodziki. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, słodziki nie są wcale szkodliwe dla zdrowia i można je bez problemu włączyć do codziennej diety. Zastąpienie cukru substancjami słodzącymi jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o unikanie nadmiernego spożycia kalorii oraz problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy nadwaga.